sobota 9. března 2013

Něco pro knoflíkáře

Dítě dostalo pozvání na holčičí párty a maminka přemýšlela, co upéct, aby byla IN.
Během noci jsem googlila a narazila na knoflíky na webu Bakerella. Pěkný nápad - postup je tam krásně nafocený, recept ale opravdu - americky k nepoužití. Vezmeme směs na burákové sušenky... No k čertu s tím! Vím, že každé těsto tohle nezvládne, nechat se obtisknout a vypíchnout otvory po vytažení z trouby - také na to je potřeba rychlost a s dětskou trpělivostí to asi snadno nepůjde. Pokusy jsme si díky tomu, že párty byla další den dovolit nemohly.
Dál jsem googlila, tentokráte pouze knoflíkové sušenky - a že jich tedy je!
Spousta webů kopíruje a pouze omílá to samé, co bakerella - hotová směs na burákové sušenky - blá, blá... Z arašídových sušenek tohoto typu jsem jako přijatelné našla tyto - Frieda si také řekla, že blá-blá směs dělat nebude to pravé ořechové, měla ale čast na testování a použila jedny ze svých arašídových sušenek - jednou je možná zkusím, úspěch ale není zaručený, chce to testování, obtisky do horkých sušenek nebudou úplně snadné.
My ale čas neměly, hledala jsem dál něco, co bude důvěryhodné a opravdu může vyjít. Pak jsem narazila na máslové knoflíkové sušenky - tady se mi konečně zdálo, že se to s dítětem povést může. Recept je jednoduchý, použila jsem prakticky stejný, jen jsem pozměnila mouku a přepočetla šálky másla na gramy. Postup je od bakerelly a z dalších webů - a tady jsou naši másloví knoflíci.


Máslové knoflíkové sušenky


Suroviny:
3/4 šálky + 2 lžíce másla  (= asi 190 g, asi půjde i hera, ale já radši máslo, nebo aspoň půl napůl máslo a heru)
1/4 šálky cukru (sáhla jsem po jemném třtinovém cukru - sucanat s melasou bio z produkce Countrylife - dostat v bioprodejnách - je jemňoučký a snadno se vymíchá s máslem a navíc dá sušenkám krásnou melasovou vůni a barvu) - kdo má rád sladší, klidně může přidat, na nás je to akorát
1 šálka hladké mouky
1 šálka špaldové jemně mleté mouky
Příště zkusím nahradit hladkou mouku celozrnnou pšeničnou, určitě bude fungovat také a budou zdravější.

Postup:
Máslo je potřeba nechat opravdu dobře změknout (nejlépe přes noc) - změklé dobře vymícháme s cukrem. Pridáme obě mouky a dobře promícháme, hněteme až vznikne vláčné těsto, se kterým se dobře pracuje.

Z těsta formujeme malé kuličky (velikost asi že se vejdou do víčka od pet-láhve), které roztlačíme v ruce nebo na plechu na placičky. Podle návodu u Bakerelly se má do placičky obtisknout víčko z pet-láhve.


Otvory se snadno vypchují brčkem (je dobré jej zakrátit, aby šlo těsto snadno vypíchnout zpátky a znovu použít).


Protože jsem si nebyla jistá, jestli se těsto v troubě nerozteče a zda obtisk víčka bude vidět, zkusily jsme na druhou část knoflíčků trochu jiný postup, kde se na placičky obtiskne víčko druhou stranou - okrajem (udělá hlubší tenkou rýhu). Tento způsob se nám osvědčil víc a vzorek knoflíků byl po upečení víc výrazný.
POZOR! Při roztlačování kuliček na placičky, ani při obtiskování rubu či líce víčka z pet-láhve nesmíte moc tlačit, jinak okraje sušenek praskají.


Troubu vyhřát na 180 stupňů, na horkovzduchu stačí péct asi 10 minut než okraje zezlátnou.Moc se mi při googlení líbil tento obrázek - s navlečenými knoflíky. Protože šlo o dárek, zkusily jsme to také.


Za výsledek se snad dítko nestydělo, na holčičí párty měly navlečené knoflíkové "housenky" velký úspěch.

4 komentáře:

  1. Skvostné, a naprosto geniální......a mám na ně chuť! Kdy budou na shopu?

    OdpovědětVymazat
  2. Sekce knoflíků je plná, až se vyprodají draci a pegasové :-p

    OdpovědětVymazat
  3. parádní... až Viki povyroste, tak se inspirujeme :-)

    OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...