čtvrtek 4. dubna 2013

Keramické formy na pečení

Dobrým tipem pro osobní nákup s "ošaháním" keramiky bývají různé trhy - například farmářské, nebo specializované (Keramické trhy v Kostelci nad Černými lesy), ale také historické akce (Kutnohorské Stříbření) či skanzeny a podobně.

Pokud se vám nepovede koupit keramickou formu osobně, nezoufejte, dobrým zdrojem je také internet. Sice si musíte připlatit za poštovné, které v případě keramiky bývá vyšší, ale seženete praktickyvše, jen zapojit správně pana Googla...

Keramika EM - keramické formy na bábovky, buchty, belešníky (včetně receptů). Na webu si vyberete příslušný tvar, z galerie, který si můžete nechat povrchově upravit podle požadavku. Nabízené jsou modrá matná, hnědá lesklá a bílá lesklá, formy jsou zhotovené na zakázku. Paní na vyžádáni ochotně pošle mailem cenník. Tady jsem zamilovaná do modrého srdíčka :-) - ale těžko se vybírá, v tvarovnici jsou kromě klasických bábovek a belešníků také beránek, kočky, anděl, rak a spousta dalších tvarů.

Výrobce Keramika EM, foto Drátenictví-fler
Forma na chléb by asi také stála za vyzkoušeníKdopak nám ale nabídne formu na chleba, u které by spodní část šlo rozpálit a chlebík tam po nakynutí šoupnout a zakrýt? 

Emile Henry bread cloche


Za poněkud zvláštní web považuji rucnivyroba.eu - najdou se tu opravdu bezva věci, například tato ošatka na chleba (škoda, právě vyprodaná, ale třeba bude, snad doplňují). Problém ale vidím v tom, že postrádám jména výrobců - alepsoň na webu inzerujícím přímo ruční výrobu mi tento údaj opravdu chybí... Poznávám ale některé fotografie právě o kousek výše uvedené Keramiky EM :-).


Naopak - U voňavého krámku je výrobce poctivě uvedený a bábovky a formy od pana Stanislava Nováka jsou opravdu hezké.


  


Keramika Kalfus - Formy na bábovku, ozdobné formy, pekáče (+ osvědčené recepty). Tady mne dost zaujal "masák" - který bych já přejmenovala na chlebák :-) - za pokus by to možná stálo...Na své si ale určitě přijdete také u Kolomazníků, ikdyž je to spíš už velkovýroba.
Jde o rodinnou firmu - keramický závod - s podnikovou prodejnou v Zábřehu na Moravě, který ale dodává i do sítě obchodů. Formy vám zajisté nebudou neznámé - jejich bábovky či tradiční beránek v několika velikostech nejspíš zdobí nejednu domácnost.

Pokud vám nevadí, že podobnou formu najdete v každé druhé domácnosti, hodně keramických forem najdete také na různých webových stránkách, například panvicky.cz


Pokud toužíte spíš po originálu, spoustu autorské keramiky na pečení od menších výrobců najdete na Fleru:
Keramika monka - lecos užitečného z keramiky, zejména sekce formy, bábovky, belešníky
Čurda - formy, vánočky
Keramika Bílek - formy, misky
Kosíhnízdo-keramika - víc zajímavého, na pečení v sekci formy na bábovku
Grafitárna - formy na bábovky, vánočky
Chiconyz - formy na pečení, bábovky
Drátenictví - belešníky, formy (podle všeho prodej výrobku Keramiky EM)

Nkeramika - formy, bábovky (Stanislav Novák zmíněný nahoře, jeho keramiku prodává také voňavý krámek)
A zajisté mnoho dalších...


Nechtějte radši zabloudit na Aukro či do internetových bazarů, tam by člověk občas brečel, protože zaručeně buď nestihne tu formu, která tam včera ještě byla, nebo je tak drahá, že si musíte nechat zajít chuť...

Třeba miminko ze starožitností, nejspíš dávno prodáno, ale google indexuje - ale aspoň pokoukáme, než ho smáznou :-)


Nebo tady - vyvolávací cena 1500 Kčm, prodáno


Na některé se můžeme podívat v muzeích - napríklad tady "sdružená forma na pečivo"
Etnografický ústav Moravského musea, Brno


2 komentáře:

  1. krásné formy, hlavně ty starožitné. já se na ně jen pokoukám, protože bych je neměla kam dát.

    OdpovědětVymazat
  2. Dobrý den, krásné formy jsou i zde: www,fajnyobchudek.cz

    OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...