středa 24. dubna 2013

Skotský Shortbread

Včera k večeru nás opět honila mlsná. Po krátkém dotahování, co to bude padla volba na něco ne zrovna zdravé, ale ohromně chutné - tradiční skotské sušenky Shortbread. Možná je znáte ze Skotska a z celé Anglie, kde se pečou velmi často, nebo i z našich obchodů, kde je už občas také seženete (otázka jen, jak dobré). Pro ty, kdo méně pečou doporučení - výborné jsou u Mars & Spencer, mívají je ale třeba i v Tescu - tam ale ve více variantách, dobré jsou jedny, bohužel obrázek obalu nemám. Orientačně se jde řídit aspoň cenou, ty levné jsou obvykle bez másla, s náhražkami - a šizeno je v nich lecos, ty lepší se pohybují kolem 70 Kč, "tuctovky" co znají poctivé suroviny jen z dálky seženete v té samé gramáži za 25 Kč.

Domácí jsou ale mnohem lepší - už jen pro tu vůni, které si u pečení užijete bohatě. Hlavně - ikdyž to není extra zdravé, víte, co jíte. Jednoduché a hříšně dobré :-)Receptů najdeme na webu nespočetně, který je ale opravdu tradiční a ten pravý, těžko říct. Samozřejmě, recept už prošel na svých cestách po světe různými úpravami - najdete třeba varianty s rýžovou moukou, s mandlemi, i bezlepkové. Výborná sbírka receptů v různých úpravách je tady.

Když pečeme s kuchařinkou, vždy se koukáme nejdřív na obrázky u pana googla - často pak volíme recept podle toho, co se nám (jí :-) - líbí.
  
U tohoto pečiva nerozhoduje tvar, ale chuť - můžete se přesvědčit, že tvary jsou opravdu různorodé. Podstatné je těsto - původní je z másla, mouky a cukru - tato kombinace dáva sušenkám tradiční chuť a neopakovatelou vůni. Když se shortbread peče, je to vždy nejdřív pohlazení pro čichové buňky...

Postupovaly jsme podle základního a snad cca původního receptu jen ze tří surovim. Protože ale nic nenechám na pokoji a snažím se vše alespoň trochu hodit do zdravější varianty, malinko jsem to opět poupravila. Vyměnila jsem klasický cukr za přírodní třtinový a půlku mouky za celozrnnou pšeničnou, část jsem nahradila mouku hrubou (ve většině původních receptů najdeme semolinu, ale to u nás je problém, kamarádka nahrazuje takto, udělala jsem to také, fungovat to ale bude i s čistě hladkou  moukou. Rozhodně není na místě nahrazovat máslo náhražkami. Kdo to běžně dělá, doporučuji protentokrát ponechat máslo - jde o máslové sušenky.

Náš recept v poupravené podobě:

1 šálka másla (necelých 250 g)
1/2 šálky surového třtinového cukru (šálky jsou objemově cca 235 ml, klidně můžete použít čtvrt litru)
1 šálka celozrnné pšeničné jemně mleté mouky
1/2 šálky hladké mouky
1/2 šálky hrubé mouky
Máslo je nejlepší mít změklé, do něj nejdřív vmíchat cukr a pak zapracovat mouku - hňácání můžete přenechat mladší generaci, jako já, pěkně si to užije, hlídat musíte jen ujídání :-). Těsto je mírně drobivé, pracujte až do doby, než je hladší (doporučuje se dosypávat mouku podle potřeby)


Vypracované těsto rozválejte na silnější placku a krájejte. Zkoušely jsme pizza kolečko, ale nic moc to nebylo, pak mne napadlo použít kovový "podběrák" - a jde to s ním báječně. Mám toho udělátko moc ráda - na přenášení vykrajovaných tvarů na plech i horkých z plechu. Prstíky s ním odkrojíte a hned i snadno a bez poškození přenesete na plech.Tvary se doporučuje propíchat vidličkou 


Troubu předhřejte na asi 160°C - s teplotou trochu pozor, obsah másla v sušenkách je vysoký. Pokud pečete s teplotou příliš vysoko nebo nízko, sušenky se snadno roztečou. Pečte do mírného zhnědnutí (na horkovzduchu stačilo 12 až 15 minut).

Sušenky se můžou krájet (tradiční je tvar tyčinek propíchaných vidličkou jako jsme zkoušely my), ale také vykrajovat různými tvary vykrajovátek, nebo jen jednoduše dát hromádku těsta na plech a roztlačit vidličkou (btw. - tento recept vypadá také dobře, příště je na řadě :-).

Pokud máte času méně, nemusíte si tolik hrát s "prstíky" či kolečky, těsto jde přímo na plechu rozválet do kruhového tvaru a placku nakrájet pizza kolečkem - to byl jeden z původních tradičních způsobů pečení.Koláčový shortbread na obrázku jsem pekla podle receptu od kamarádky - snad se nebude zlobit, tady je i s jejími poznámkami:
100 g hladké mouky, 50 g cukru krupice, 100 g másla, 50 g hrubé mouky (v originále je semolinová), 1 lžíce cukru na posypání. 
Z ingrediencí vypracovat hladké hutné těsto, vyválet na placku o průměru 20 cm, propíchat vidličkou, naříznout na 8 dílů. Posypat lžící cukru. Péct 20-25 minut při 160°C do zezlátnutí. Částečně zchladlé nakrájet na díly. Opět lze dělat i menší kolečka. Já občas přidám trochu vanilkového aroma, ale pokud se to dělá fakt z másla a ne nějakého ztužeňáku, tak to ani není nutné.


Pokud si chcete vyhrát a mít shortbread jako lusk, na internetu jde sehnat spousta nádherných forem. Používají se hlavně keramické, ve kterých se přímo peče. Motiv se tak opravdu hezky obtiskne (při pečení se totiž těsto díky vysokému podílu másla snadno rozteče a utrefit správnou hustotu těsta a teplotu pečení není úplně triviální).

Forma a obrázek pochází z http://shortbreadpan.com

Tady od pana Googla pár receptů na molded shortbread (obtiskovací do forem), pokud chcete pouze potěšit oko, zagooglete přes obrázky. Výsledek může vypadat třeba takto. Moc se mi líbí pánve z shortbreadpan.com - ta cena a dálka, náklady na zaslání... Prozatím si občas aspoň zalistuju, sortiment se obměňuje, v sekci retired jsou přímo skvosty, škoda, že už jsou v důchodu... Pánve na shortbread dělají dokonce i tak známí vyrobci kuchyňských forem, jako třeba Nordic Ware.

Stejně tak se dělají také molded shordbread cookies (obtiskové shortbread sušenky). Tak opět pár receptů a pro potěšení oka obrázkogooglení.

Na závěr to trochu osladím pinterestem, kde najdete celé sbírky receptů na shortbread - klik na obrázek a jste v shortbreadovém ráji


Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...