pátek 27. prosince 2024

Slovenské vianočné oblátky a trubičky

Slovenské vianočné oblátky a trubičky

Ako to bolo kedysi a dúfam ešte bude.

Legendárne, generáciami milované... kto raz skúsi, ten musí - o to viac, keď na nich vyrástol :)

Na Slovensku patria k vianočným tradíciám, sú súčasťou vianočnej večere. Na štedrý deň sa tradične podávajú s medom, niekde aj s cesnakom. Podávali sa ako predjedlo pred večerou a každá "súčasť" niečo znamenala, je v tom symbolika - oblátky symbolizovali telo Kristovo, med sladkosť a hojnosť, cesnak mal ochrannú funkciu. Po večeri sa oblátky nosili aj zvieratám,dokonca sa vraj pre ne aj špeciálne piekli dochutené petržlenovou vňaťou či rozdrvenými šípkami šípkami.

Oblátkový stroj Magropom

Obrázok je požičaný z webu firmy Magropom, kde som si konečne tento rok objednala oblátkový stroj.
Sama zatiaľ tieto tenké klasické oblátky nepečiem, pretože stroj som doteraz nemala. Tým pádom som ani foto urobiť nemohla a tak pridávám titulné foto z Magropomu aj s odkazom - berte to ako reklamu.
Na objednaný stroj si ešte chvíľu počkám - ona tá chvíľa nebude krátka, pretože čakacia doba je niekoľko mesiacov. Oficiálne som si tento pekáč oblátok vyžiadala ako vianočný darček a rada si počkám, aby budúci rok boli také, ako si pamätám z detstva.

Doporučujem článok Slovenské vianočné trubičky od Maškrtnice - pekári iste dobre poznajú (chlieb, kvások, pečenie). Je to Slovenka, žijúca v Prahe, trubičky a oblátky pečie už dlhšie.
A ak chcete počuť, ako krásne oblátkové cesto pri pečení škvrčí/píska/spieva - pusťte si video v článku, alebo jej tohtoročné video na instagrame alebo na facebooku.

Pamätám sa dodnes, ako ich starká každoročne pekávala, robili sa u nás skoro v každom dome. Ženy (niekde aj muži) piekli po nociach a schovávali, lebo cez deň im to osadenstvo likvidovalo rýchlejšie ako stihli robiť :) Kto nemal vlastné železá, požičiavali sa po celej dedine. A potom stáli na sekretári veľké krabice plné chrumkavých trubičiek, z ktorých sme chodili ako deti každú chvíľu kradnúť. Pekávali sa pôvodne v železných kliešťových oblátniciach nad sporákom, ale v dobe keď ich starká robila už existovali aj elektrické.

Robili sa aj ploché (okrôhle alebo oválne), ale u nás viac trubičky - tie sme ako deti sme vždy mali radšej. Navliekli sme si ich na prst, tým sa otvor dole zapchal a potom šlo o to čím rýchlejšie pochrúmať ich zhora dolu - takto nás to učili aj dospelí, vraj takto, keď sa prstom zapchajú, z nich nenatrúsime, omrvinky padajú do pusy a do vnútra trubičky... Tesne pred koncom trubičky sme vždy otočili trubičku do úst a kúsky čo napadali dovnútra vysypali do úst. Keby to človek robil "poriadne" a kultúrne, tak by možno fungovalo a nič na zem nespadlo, ale ako decká sme súťažili v rýchlosti chrúmania - a keď rýchlo, tak padalo všade... Tým pádom to potajomky nikdy nebolo, starká vždy vedela, lebo našla na tkaných pokrovcoch chrumkavé odrobinky :) 

Práve odtiaľ možno pochádza moja posadlost oblátnicami (česky oplatnicemi či oplatečnicemi)

Vianoce si užívam listovaním a čítaním v tejto skvelej knihe o oblátniciach 

(Oblátnice, Karol Strelec 2014)

Patrí k tomu aj moja obľúbená klasika - film Vianočné oblátky

(predloha Martin Kukučín, réžia Martin Ťapák, 1977)

Vianočné oblátky

Kedysi bolo pečenie oblátok/hostií výsadou cirkvi - piekli sa v kláštoroch, na farách. Neskôr, keď sa stali oblátky súčasťou vianočných zvykov, tieto "povinnosti" prevzali na učitelia a piekli ich pre celú dedinu i okolie. Ako to kedysi chodilo, sa dozviete napríklad vo filme Vianočné oblátky - nájdete na youtube.

Oblátky sa piekli v rôznych kútoch sveta, ich vzniku dalo základ pečenie hostií. Pôvodne sa hostie piekli (a snáď dodnes pečú) z jednoduchého cesta - z múky a vody (nekvasené riedke cesto). Postupne sa z nich vyvinuli oblátky podávané ako pochutina-sladkosť, robili sa z nich kornútky na zmrzlinu. Každá krajina, či oblasť, kde sa pečú, ich ale má iné - tenké, silnejšie, sladké, neutrálne či slané, recepty sa líšia. Niekde sa jedia ploché, alebo sa spekajú dve tenké oblátky dohromady s náplňou (lázeňské oplatky, najznámejšie sú asi Karlovarské), inde sa stáčajú do trubičiek (Hořické trubičky), na mnohých miestach sa oblátkové trubičky plnia (Katowicke rurki - dnes sa plnia i Hořické trubičky, aj keď pôvodne plnené neboli!). Pre Slovánkov je ale plnenie skoro rúhaním :) Keď ich v Česku niekto uvidí (väčšinou v rodinách so slovenským pôvodom), za chvíľu počujem hlášku - "naplnit šlehačkou" alebo "a čím se to plní"? Ničím, vážení, u nás fakt ničím, majú vynikajúcu chuť a jedia sa prázdne, len tak. Naplnené už by nechrumkali, proste naše sú tenučké, sladké a chrumkajú sa len tak.

A pretože ma fascinuje tá rozmanitosť, tak trochu zbieram oblátkové železá z rôznych kútov sveta, ale o tom inokedy.  

Aj tento rok som piekla, ale v bežnom oblátkovači na oblátky a kornútky. Nie je to ono, oblátky sú o dosť silnejšie, recept na naše tenké v nich veľmi nefunguje, musela som si cesto doupraviť a piecť ich dlhšie, aby aspoň trochu chrumkali (to je totiž ich hlavné kúzlo :) Aj tieto boli "fajné", ako sa u nás hovorí, už skoro nič nezostalo, ale nabudúce budú lepšie, podľa starkinho receptu. 


V apríli by mal byť hotový môj pekáč oblátok od magropom.sk - takýto, vybrala som vzor trochu pripomínajúci vločku :). Takže budúci rok už budú "naozajstné".

 

Foto - magropom.sk

 

neděle 8. prosince 2024

Citronové linecké se solamylem

Citronové hvězdičky/kolečka alias citronové linecké se solamylem

Recept každý rok posílám dál - kdo zkusí, ten musí...
Díky citronu skvělá chuť, díky solamylu křehoučké, ihned měkké, rozpadají se v puse i v ruce.

Pokud mám dost času, vyhraju si a třeba je i nazdobím zbytky citronové polevy.


Prvně jsem recept potkala asi na facebooku tady, lítá ale očividně všude 
a protože jsou skvělé, najdete je na spoustě míst na internetu (další odkazy pod receptem). 
Určitě bych je ale "neprznila" salkovou náplní jako je v původním receptu z facebooku - k čemu je pak ten skvělá citronová chuť... Ta chuť je na nich to nej.
 
Pro jistotu si ty skvělé recepty nakopíruji, z interetu často zmizí, recept následuje:

Suroviny:
300 g hl mouky (*** přidávám mouku podle konzistence cesta, obvykle tak 50g).
200 g solamylu
280 g másla
180 g práškového cukru
2 žloutky
šťáva a kůra z jednoho citronu 
 
Těsto necháme přes noc v chladu. Pečeme na 150 stupních 10-12.minut. Vychladlá plníme krémem a poléváme čokoládou bílou. Krém - 250 g změklého másla 1/4 karamelového salka, rum, cukr
 
Tolik původní recept - v něčem mi ale nesedí...

Moje poznámky:

Těsto podle receptu bylo řidší - ne moc lepivé (možná dávám větší citrón?) - obvykle přidám navíc tak 50 g hladké mouky. Dělávám druhý den po odležení, nechám těsto povolit, dobře se válí (klidně na tenko asi 3 mm), dobře se vykrajuje (občas u hodně měkkého propracovaného po několikanásobníém zpracování zbytků se trochu trochu deformuje při přenášení - lepší je přenášet špachtlí). 
Na doporučovaných 170 stupních je v mé troubě (horkovzduch) po 5 minutách už zarůžovělé, teplotu dávám na 150 - 5 minut, otočit a dalších 5 minut, hlídat, za 10-12 minut je hotové. Pomáhá každý plech chladit 5 až 10 minut v lednici, méně se roztékají. 
 

Hvězdičky a vločky milujeme a já je ráda zdobím, ale když není čas, 
jde například jednoduše pocákám bílkovou polevou a pokladu kandovanou kůrou.


Kdybych je slepovala/plnila, tak určitě ne salkovou směsí, to by se zabila ta skvělá citronová chuť... 
Peču je roky a zatím jsem neplnila, ani marmeláda se mi k tomu nehodí. Za mně - pokud plnit, asi bych šla do domácího lemon curd. Například tady jsem zahlédla linecké plněné lemon curd, kdyby bylo i těsto i náplň citronové, to by bylo něco :)

Tady jsou prakticky ty samé recepty, pod označením citronove linecké či linecké se solamylem
https://www.toprecepty.cz/recept/9055-linecke-citronove-krehke/
https://carujeme.cz/linecke-citronove-cukrovi/
https://www.mimibazar.cz/recept/10878/velmi-jemne-linecke-cukrovi
https://www.toprecepty.cz/recept/9141-linecke-se-solamylem/ 
https://www.toprecepty.cz/recept/3164-skrobove-cukrovi/
https://www.labuznik.cz/recept/nejlepsi-linecke-kolecka/
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...