pondělí 17. listopadu 2014

Strašidelný pavoučí dort

 Slíbila jsem sama sobě, že po roce je opravdu na čase zpracovat ten minuloroční Halloween, ať se můžu pustit do zpracování letošního.Korpus dortu je klasický piškot, zkusila pro jistotu dva druhy základu, kdyby něco nevyšlo, peču hodně, ale spíš menší věci, na dorty specialista nejsem.
Oba jsou dobré a jsou si dost podobné, s ohledem na nafouknutí je lepší je ten na spodní patro (uvádím jako první). Spodní patro - recept je odsud - ze šesti vajec je akorát do 28 cm kulaté formy.

Horní patro - ze 4 vajec do menší formy 18 mm - množství těsta je přesné, pěkně vyběh, ale pak klesnul a mírně popraskal - to se ale snadno spravilo odkrojením. 

Krém máslový, vrstvy na střídačku čokoládové a vanilkové, obarvené kukrumou a trochou červeného přírodního barviva (karmín - přesto, že je přírodní, může způsobovat dětskou hyperaktivitu a někdy také kožní problémy, holt jeden prohřešek tady je, dítě ale chělo konkrétní dort podle obrázku, měl být oranžový. Já trochu povolila pevné zásady s karmínem - ale šlo ho tam jen špetka - můj ale nikdy tak intenzivně barevný nebude. Současné gelové barvy, kterými lze intenzity dosáhnout a jsou běžně k sehnání, opravdu napatří mezi přírodní a zdravé.


Dort měl být strašidelný, ale holčičí, oranžový - původní "objednávka" byla neco takového:

 http://spicedblog.com/wp/wp-content/uploads/2011/10/232-popstars-jennifer-lg1-e1319578665842.jpg
http://www.redtedart.com/wp-content/uploads/2012/07/monster-halloween-cake.jpg
Já si "trochu" pohrála, opakovat něco od slova do slova nemám v povaze. Naštěstí, spokojenost byla převeliká a to nadšení a svítící oči jsou rozhodně dostatečnou odměnou.

Dozdobení

Na telíčka pavouků jsem použila cake pops zmáčené v čokoládě a po zatuhnutí přepůlené.
Monstra na tyčkách jsou také z cake pops, dozdobené máslovým krémem stené barvy jako korpus.


Očiska pro pavouky a monstra jsou transfery z royal icing - bílé bílkové a kakaové polevy (samozřejmě, musíte už mít trochu zkušeností, poleva musí být dobře našlehaná a nesmí být příliš tekutá, jinak se roztékají. Nanášíme ji na pečící papír, transfery necháme dobře zaschnout, poté se snadno sloupnou a uschovají i několik měsíců. Očí si vždy udělám víc do zásoby, dělají se velmi snadno a vždy se pro děti hodí. Dobré je, když jsou různě velké, ať je z čeho vybírat, rozhodně udělejte nějaké šilhající a nemusí být stejné - ty mají vždy největší úspěch :-)


Stejným způsobem jsou zhotovené nohy pavouků (samozřejmě, pamatujte na levé a pravé :-) - můžete si je předkreslit, já pak už se jen trefovala mezi linky, praxe se dostaví. Pavouček má 8 nožiček, ale určitě počítejte s pár kusy navíc, nožky se občas při odlepování od pečícího papíru nebo při manipulaci lámou, zejména pokud jsou tenké (radši je udělejte silnější).


Pavučiny jsou také zhotovené z bílkové polevy obarvené medicínským práškovým aktivním uhlím - barvit na žádaný odstím přisypávaáním za stálého míchaní (na dvě velké lžíce polevy obsah cca jedné tobolky aktivního uhlí). Tady je potřeba praxe ještě více - hlavně odhadnout konzistenci polevy tak, aby se neroztékala, čáry ani tenké ani tlusté (stejně se nějaké zlomí). Pak už si jen držet palce, aby se neklepala ruka a člověk se trefil (tady by to chtělo jistější ruku, já vím... ale zkuste si to!).


Dort byl podáván s ohnivou fontánou - a holčičky šílely :-)


Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...